İQOS Kullanımı

IQOS Kullanımı, elektronik sigara tutkunları için geliştirilmiş ve sağladığı özelliklerle beklentileri üst seviyede karşılayan bir tür elektronik sigaradır. Klasik elektronik sigaralara kıyasla farklı bir çalışma prensibine sahip olan bu ürün, dünyaca ünlü sigara şirketi olan Philip Morris International (PMI) tarafından geliştirilmiştir.

IQOSbir tür yeni nesil elektronik sigaradır. Klasik e-sigaralardan farklı olarak likit ismindeki sıvıyı değil, gerçek tütünü kullanarak buhar üretir. Sahip olduğu bu özellik, kullanıcıların gerçeğe yakın bir sigara deneyimi yaşamasını sağlar. Hem gerçek tütün tadı hem de farklı aroma seçenekleri ile içim keyfinin kalitesi artırılır.

Philip Morris International (PMI) tarafından geliştirilen İqos, farklı cihaz seçeneklerine ve farklı tütün çubuğu seçeneklerine sahiptir. Kullanıcılar, kendi içim tarzları ve alışkanlıklarına göre uygun bir cihaz ve tütün çubuğu aroması tercih ederek, bu cihazların sağladığı özel deneyimin keyfini sürebilir.

İqos cihazları, genel olarak benzer çalışma prensibine sahiptir. Bu cihazların temel bileşenleri; ısıtıcı, batarya ve tütün çubuğu yuvasıdır. Bataryadan alınan elektrikle çalışan ısıtıcı, tütün çubuğunun sıcaklığını çok kısa bir sürede 350 dereceye kadar çıkarır. Bu sayede tütünden duman elde edilir ve kullanıcılar bu dumanı, tütün çubuğu filtresi üzerinden içlerine çeker. Ayrıca bu süreçte herhangi bir yanma olayı meydana gelmemektedir.

İQOS Kullanımı (Detaylı Rehber)

İQOS Kullanımı detaylı rehber
IQOS Elektronik sigara kullanımı

Elektronik sigara, gerçek sigaraya ihtiyaç duymadan nikotin ihtiyacının karşılandığı cihazlara verilen genel isimdir. Bu cihazların büyük kısmında gerçek tütün değil, likit ismi verilen özel bir sıvı kullanılır. Yeni modellerin sahip olduğu özelliklerle bu noktada diğer elektronik sigaralardan ayrılır.

Zira bu üründe gerçek tütün kullanılmaktadır. Cihazlar ile ilgili en önemli hususlardan biri, bu cihazın kullanım sırasında herhangi bir yanma olayının meydana gelmesidir.

Bilindiği gerçek sigaranın yakılması ile birlikte katran ve zifir gibi maddeler oluşur ve bu maddeler, sigaranın zararlı etkilerinin büyük kısmını oluştur. Ancak İqos cihazlarında yanma olmadığı için bu maddeler meydana gelmez.

Kullanımı son derece kolay bir cihazdır. Kullanımının gerçek sigara kullanımına benzer olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır.

Kullanımı için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak uygun bir cihaz alınır ve cihazın bataryası yeterli seviyeye gelecek kadar doldurulur.
 • Cihaza uygun türden bir tütün çubuğu ilgili bölüme yerleştirilir.
 • Tütün çubuğu yerleştirilirken filtre kısmının dışa bakması gerektiği unutulmamalıdır.
 • Cihaz başlatılır ve tütün çubuğu yeterli ısıya gelince cihaz titreyerek bildirim verir. Böylece İqos kullanılmaya başlar.

Kullanım adımları genel olarak bu şekildedir ve klasik bir sigara içme ritüeli ile benzerdir. Her bir tütün çubuğu ortalama 5-7 dakikalık kullanım sağlar.

İqos Cihazları

PMI, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanıcılardan gelen dönütleri dikkate almakta ve yeni cihazlar geliştirmektedir. Markanın bu şekilde çıkarmış olduğu çok sayıda cihaz vardır. Bunlar, kendi içerisinde birinci nesil, ikinci nesil, üçüncü nesil ve dördüncü nesil olarak sınıflandırılmıştır.

Günümüzde yaygın olan cihazlar, üçüncü ve dördüncü nesildeki cihazlardır. Ayrıca ikinci nesil cihazlardan bazıları da halen kullanılmaya devam etmektedir. Yaygın olarak kullanılan cihazlar şu şekildedir:

 • Iluma One
 • Iluma Prime
 • 3 Duo
 • 3 Multi
 • IQOS 2.4 Plus
 • LiL Solid 2.0 

İqos; ısıtıcı, mikroçip, tütün çubuğu yuvası ve başlatma tuşlarından oluşan bir cihazdır. Basit bir yapıya sahip olmasına karşın, üstün özellikleri ile kullanıcıların gerçeğe yakın sigara deneyimi yaşamalarını sağlar. Bu cihazların en önemli özelliği, içerisinde gerçek tütün bulunan kartuşlar üzerinden duman elde etmesidir.

Philip Morris International

Gerçek tütün üzerinden elde edilen durum, nikotin ihtiyacını tam olarak karşıladığı gibi kullanıcıların tütün aromasını da tam olarak almasını sağlar. Gerçek tütünün yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılması, buna karşın yanma meydana gelmeden bunun yapılması, tütünden elde edilen dumanın, aromanın ve tadın çok daha kaliteli olmasını sağlar. Üstelik yanma olayı olmadığı için sigaraların zararlı etkileri de çok büyük bir oranda ortadan kaldırılır.

İqos Sigara Nasıl Kullanılır?

İQOS kullanımı son derece kolaydır. Bu sigaraların kullanılması için öncelikle uygun bir İqos modeli ve sonrasında ise buna uygun tütün çubuğu temin etmek gerekir. Zira PMI tarafından geliştirilen ve kullanıcılara sunulan farklı özelliklere sahip cihaz ve buna uygun tütün çubukları bulunmaktadır. Sonrasında ise kullanım için aşağıdaki adımların izlenmesi yeterli olacaktır:

 • İlk olarak uygun bir tütün çubuğu (Heets veya Terea) cihaza yerleştirilir.
 • Tütün çubuğu cihaza yerleştirilirken filtre kısmının dışa bakması önemlidir.
 • Sonrasında cihaz açılır ve ısıtma işleminin başlaması ile cihaz titreyerek bunu kullanıcıya bildirir.
 • Kısa sürede istenen sıcaklığa gelen tütün kullanıma hazır olur. Bu da titreşimle kullanıcıya bildirilir.
 • Filtre kısmından sigara kullanılır ve işlem sonrasında cihaz kapatılı
 • Görüleceği üzere kullanımı oldukça kolaydır ve bu noktada herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç yoktur.
 • Genel olarak gerçek sigara ile büyük bir benzerliğe sahiptir.

İqos Sağlığa Zararlı Mı?

Elektronik sigaradan farklı olarak yanma olayı gerçekleşmeden dumanın elde edilmesine imkan veren bir üründür. Yanma olmadığı için zifir, katran ve benzeri türden yanma kaynaklı zararlı maddeler oluşmaz. Bu sayede gerçek sigaraya kıyasla çok daha güvenli bir deneyim imkanı ortaya çıkar.

PMI tarafından geliştirilen bu cihazların temel hedeflerinden biri de sigarayı bırakmak isteyenlere desteklemek ve sigaranın zararlı etkilerinden onları kurtarmaktır. Dolayısıyla gerçek sigaraya kıyasla çok daha güvenlidir. Ancak tamamen sağlıklı olup olmadığına dair çalışmalar devam etmektedir.

İqos kullanımı, farklı özellikleri ile öne çıkar. Her ne kadar bunlardaki genel çalışma prensibi benzer olsa da ciddi farklılıklar da vardır. En fazla tercih edilen üçüncü ve dördüncü nesil cihazlara bakıldığında, bunların çalışma prensipleri arasında ciddi değişimlerin olduğu görülür.

Üçüncü nesil cihazlarda ısıtma, özel bir seramik bıçak tarafından yapılır. Cihazın içerisinde yer alan bıçak, tütün çubuğunun yerleştirilmesi sırasında içine girer. Tütünlerin içine giren bu bıçak, ısıtıcı sistemin etkisi ile ısınır ve sahip olduğu ısıyı tütünlere aktarır. Böylece duman elde edilir.

Dördüncü nesil cihazlarda ise indüksiyon sistemi vardır. Bu sistem ile manyetik alan üzerinden ısıtma sağlanır. Isıtma için tütün çubuğunun içine bıçak veya farklı bir cihaz bölümü girmez. Tütün çubukları, indüksiyon sistemle homojen olarak çok daha etkili şekilde ısıtılır ve içim keyfi üst seviyelere çıkarılır.

İQOS Fiyatları

İqos fiyatları, tercih edilen cihaza göre farklılık gösterir. Güncel bazı fiyatlar şu şekildedir:

 • Iluma Prime: 5.000 TL
 • Iluma One: 3.000 TL
 • 3 Duo: 1.900 TL
 • IQOS 2.4 Plus: 1.000 TL

Buradaki fiyatlar enflasyon ve satış yerlerinin fiyat politikalarına göre değişir. Dolayısıyla sizlerle paylaşmış olduğumuz fiyat listesinin zaman içerisinde farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Güncel İqos fiyatları için sitemizi yakın takip etmeye devam edebilirsiniz.

Kaynak: Wikipedia

Yorum yapın